Nowe mieszkanie wilanów

Jak dobrze kupić mieszkanie i jak je urządzić?

Nowe mieszkanie wilanów

Kupno mieszkania, zwłaszcza pierwszego, to prawdopodobnie jedna z najpoważniejszych finansowych decyzji w życiu. Ceny mieszkań w Polsce, nie tylko nowych mieszkań w Warszawie, nie należą do niskich. Najczęściej zakupowi mieszkania towarzyszy kilkudziesięcioletni kredyt hipoteczny. W jaki sposób zatem kupić mieszkanie a następnie urządzić je tak, aby najbardziej ograniczyć koszty?

Kluczowe aspekty przy kupowaniu mieszkania

Podstawą do zawarcia jak najkorzystniejszej umowy kupna nowej nieruchomości jest dobry research, czyli zbadanie rynku. Przykładowo, mieszkając w stolicy i rozważając zakup nowego mieszkania w Warszawie, konieczne jest zapoznanie się ze wszystkimi ofertami – najlepiej przez okres przynajmniej kilku tygodni. Taki czas pozwala bowiem zrozumieć dany rynek nieruchomości, trendy, które na nim panują i fluktuacje cen, co pozwoli dostrzec ewentualną okazję.

Pozostając przy powyższym przykładzie, zastanawiając się nad zakupem mieszkania z rynku pierwotnego, konieczne jest sprawdzenie, gdzie budują się nowe mieszkania w Warszawie, gdzie deweloperzy planują projekty nowych osiedli w Warszawie lub innej, wybranej okolicy. Ceny mieszkań na rynku pierwotnym nie zależą bowiem tylko od lokalizacji, powierzchni i klasy apartamentu, ale również od poziomu indywidualnych marż deweloperskich.

Oprócz gruntownego i osadzonego w dłuższym czasie badania rynku warto także stworzyć listę cech preferowanego lokum. Od razu warto nadmienić, że przy wyborze mieszkania nie należy kierować jego wystrojem czy kolorem ścian. W przypadku budynków wyposażonych w windę mniej istotne okaże się także piętro. Do najważniejszych czynników, na które warto zwrócić uwagę należą:

  • Cena (w porównaniu do średniej ceny za m2 w danej dzielnicy)
  • Liczba pokoi i powierzchnia mieszkania
  • Lokalizacja (w kontekście dojazdu, bezpieczeństwa, jak i punktów usługowych, szkół, żłobków itp.)
  • Układ mieszkania i możliwości adaptacyjne
  • Obecność miejsc parkingowych, garażu lub hali garażowej

Należy również pamiętać, aby każde mieszkanie, zwłaszcza z rynku wtórnego, dokładnie obejrzeć. Nie trzeba się bać przestawiania mebli i podnoszenia wykładzin – ostatecznie kupno mieszkania to jedna z najpoważniejszych inwestycji życia!

Na co zwrócić uwagę przy urządzaniu mieszkania? Jak można zmniejszyć koszty?

Jeśli już znaleźliśmy wymarzone i atrakcyjne finansowo mieszkanie, warto pomyśleć o tym, gdzie szukać oszczędności w jego urządzaniu. Wystrój wnętrz to zadanie, które wymaga kreatywności także od strony finansowej.

Świetnym sposobem na zmniejszenie wydatków jest rozważenie zakupu używanych urządzeń AGD i RTV. Na rynku istnieje wiele ofert kilkuletnich, tańszych o kilkadziesiąt procent względem nowych, pralek, lodówek i podobnych sprzętów, które są w stanie niemalże idealnym. Podobnie warto rozważyć zakup używanych mebli, które można łatwo odrestaurować, np. malując na modny, biały kolor, przypominający styl Art déco.

Ostatecznie rewelacyjnym sposobem na oszczędności jest przeprowadzenie części prac remontowych i wykończeniowych samemu. Dzięki temu na tzw. kosztach robocizny można oszczędzić co najmniej kilkaset złotych!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *